šamanské bubny

Šamanský buben je jedním z nejstarších hudebních nástrojů. Od pradávných dob si člověk s jeho pomocí zajišťoval přízeň duchů, prosil o pomoc síly z druhého světa, uváděl se do změněných stavů vědomí, děkoval vyšším bytostem a požíval ho k duchovnímu léčení. Bubnování zní jako tlukot srdce Matky Země, navrací vše do rovnováhy.

Šamanské bubny nejsou, už podle svého názvu, jen tak obyčejné bubny a podle toho se s nimi musí zacházet. Šamani je brali jako velký dar od přírody a vždy k nim přistupovali s úctou a pokorou. Pokud se tak činí, odvděčí se širokou škálou překrásných tónů.

Většinou si šamanské bubny a ostatní nástroje šamani vyráběli samy, ať už byli ze Sibiře, Austrálie, Severní a Jižní Ameriky, Afriky, nebo i dokonce z Evropy (o šamanech si řekneme někdy příště).

šamanský buben malý

 Rytmickým bubnováním, kromě jiného (zpěvem, půstem, regulací teploty nebo látkami měnícími mysl), se šamani dostávají do změněného stavu vědomí. Takže to není hudební nástroj pouze na hraní, ale i na léčení. Při hraní na šamanský buben, může v sobě každý bez předchozích znalostí objevit netušené hudební a duchovní schopnosti.

Musím se ještě vrátit do minulosti.  Naše kultura se diametrálně liší od původních indiánských národů. Z uloveného zvířete bezezbytku použili každou část - kůži na oděv, obydlí nebo na buben, šlachy roztřepené až na jednotlivá vlákna sloužily jako pevné nitě na šití nebo na tětivy k lukům. Ani kosti ani rohy nepřišly nazmar. Nelovili a nezabíjeli pro zábavu, ale z nutnosti. Života si vážili. Konzumní a ryze spotřebitelský přístup bělochů nechápali. Vybíjení stád za jediným účelem - získání kůží, ve snaze obohacení se několika jednotlivců, přinášelo s sebou katastrofické důsledky – a to nejen pro obživu a tím pádem samotné přežití rudochů, ale pro celou přírodu, kterou tzv. civilizovaný člověk z nějakého nepochopitelného důvodu vnímá jako nepřítele, kterého je třeba zcela vytěžit, zdecimovat a zotročit – ve jménu pochybného zisku.

Tyto šamanské bubny jsou vyráběny tak, že na dřevěném rámu je napnuta většinou jelení nebo kozí kůže, která je minimálně upravená. Blána je napnutá na dřevěný rám a svázána koženými provázky. Kůže si ponechává vlastnosti surové kůže a tím reaguje na teplotu a vzdušnou vlhkost. Tím se také změní zvuk bubnu a to jestli je více vlhký nebo suchý. Zvířatům, která poskytla kůži, dávali na usmíření různé předměty a děkovali duchům zvířat za jejich dary. Také zdobení bubnů je různé, ale hlavně s motivy světových stran nebo silových zvířat.

šamanský buben zdobený
Pokud je vlhkost vysoká, je dobré buben nechat vyschnout nebo se dá nahřát u ohně (popř. dnes u radiátoru).
Buben nemá rád neuctivé zacházení, nezájem nebo dlouhodobé umístění ve vlhkém prostředí.
Buben má rád, když se k němu chováte s úctou a respektem.

Pro šamany to je důležitý nástroj k jejich cestování do jiných světů a proto mají k bubnu velký respekt. Ne jenom, že jej požádají před bubnováním, aby je dobře vedl, ale i na konci mu poděkují za jeho pomoc a vedení.

 Je to nádherný nástroj, jak zvukem, tak tvarem, a doporučuji vám si vyzkoušet takové bubnování.

 

 

Podívejte se na toto inspirativní video, poslouchejte, tančete!