popisujeme bylinky

Pěstujeme bylinky, sušíme bylinky....ale ve svých bylinkových začátcích můžete mít problém některé druhy poznat, která je která. V dnešním bylinko-magazínu si ukážeme, jakým způsobem si svoje poklady můžeme označit, a to jak v zahrádce, tak při sušení. Popisky si uděláme originální a kreativní, takže je možná budete používat, i když je nebudete potřebovat. Vypadá to totiž docela dobře a mohou vás napadnout i jiné variace a možnosti. Fantazii se totiž meze nekladou.

 Potřebujeme:

  • terakotové podmisky pod květináč (počet podle způsobu použití a počtu bylinek)
  • malé květináče (podle počtu bylinek)
  • lihový fix (což je popisovač na CD :-)
  • lékařské špachtle (k dostání např. v lékárně) nebo kousek špalíčku apod.
  • majzl a kladivo

Jestliže vás vyděsila poslední položka na seznamu, vůbec nezoufejte, možná tyto nástroje ani potřebovat nebudete. Výsledek je na fotce, nic složitého. Použila jsem ke každé bylince pouze část podmisky, dokonce jsem k ní přišla jak slepý k houslím - přes zimu se roztrhla, takže jsem měla k dispozici kýžené 4 ks bez práce, a to rovnou z jednoho kusu. Tak se prostě vlk nažere a koza zůstane celá:-) Druhá možnost je pořídit menší podmisku ke každé bylince, půlku zahrabat a půlku nechat nahoře na popis. No a proč teda majzlík a kladivo: pokud budete chtít naporcovat větší podmisku, abyste získali zamýšlené půl nebo čtvrt měsíce, tak misku nejprve pořádně namočte a přes majzl kladivem rozdělte. Mokrá terakota je totiž měkčí a bude se vám s tím lépe pracovat, respektive měla by puknout tam, kde chcete vy. Popíšete, položíte i s květináčkem (který by také mohl sloužit jako infocedulka) pod bylinku a máte květináč v 3D rozměru.

popisujeme bylinky

 

Dříve či později přijde fáze sběru a pravděpodobně i sušení. Většina běžných bylinek (neplatí např. o heřmánku) se suší zavěšená v menších svazcích ve stínu. Co si budeme povídat, scvrkne se to, a co to je? S levandulí asi mít potíže nebudete, ale pokud si chcete být jistí, nebo být originální, vyšňořte si i sušené svazky. V této oblasti je jistě také mnoho možností, požadavek je v podstatě jen mobilita, abyste mohli cedulky měnit podle potřeby. Pro začátek mě napadlo popsat lékařskou špachtli (kdo neví, co to je: paní doktorka dá do krku až na mandle a řeknete áááá:-)) Takže prostě špachtli nebo kus dřeva popíšete, pověsíte na špagátek a je to:-) Mám v plánu rozkošné domečky, ale není čas, takže tento tip zase někdy příště...