koupelové soli

Vyrobte si s námi báječné koupelové soli, které se mohou stát milým dárkem a jsou ceněné pro své blahodárné účinky, jejich popularita stále stoupá. S naší domácí výrobou nejen že regály v obchodě projdete bez povšimnutí, ale navíc budete nadšení opravdovým složením svých koupelí.

olej na rybu

Dnešní příspěvek do bylinkárny je už ladění na příchod vánoc a tradiční rybí pokrm. Pokud nechcete mít kapříka po třicátépáté obaleného a usmaženého ve strouhance, zkuste náš bylinkový olej, který dá jakémukoliv rybímu pokrmu jiný šmrnc. Ingredience seženete na každém rohu.

víno na zvěřinu

V dnešním návodu vám představím víno k nakládání zvěřiny nebo hovězího masa. A proč je tento recept zařazen v kategorii Domácí bylinkárna? Jasně, přidáme bylinky. Takže pojďme na to.

balzám na bolavý nos

​Když už jsem se vrhla na před-zásobu bacilového období, v naší rodině nesmí chybět balzám na bolavý nos. Prostě jak smrkáme a smrkáme, tak to bolí a rudne jako čert. Chemické přípravky se mi vůbec neosvědčily, protože na takto narušené kůži velmi pálí. Co si budeme povídat, takto postižených lidí bude většina, takže jak snadno vyrobit balzámek, který nepálí a pomáhá.

orientální ocet

Vyrobte si z běžně dostupných surovin bylinkový ocet na asijské speciality, čili čínu. Je to velmi snadné.

šnaps proti chřipce

Nechci být špatným prorokem a všichni víme, jak je důležité pozitivní myšlení, takže: chřipka se nás netýká! Kdyby ovšem náhodou, pro dospěláky tady máme meducínu, která je tak narvaná vitamíny, že možná nepohrdnete ani na prevenčku :-)

sůl sedmero bylin

Dnešní návod se ani tak nedá nazvat návodem, jako spíš inspirací, protože nic lehčího snad ani není. Ze snadno dostupných zdrojů si můžete vyrobit domácí mořskou sůl sedmero bylin. Když ji dáte ještě do pěkné dózy, originální dárek či pozornost je na světě. Pokud pěstujete bylinky sami, máte ji přímo za hubičku. Jestliže vaše zahrádka či balkon bylinkami neoplývá, nevěšte hlavu, bylinky koupíte v každém obchodě. Děti mohou vyrobit i samy jako dárek pro paní učitelku. Autorský článek byl také otištěn v časopise Aha pro ženy 12/2015.

bylinný olej

Nejtěžší na výrobě bylinného oleje (s přívlastkem co dům dal) je sehnat vhodnou láhev a vydržet s použitím 14 dní, protože se olej musí uležet. Vzletně řečeno: bylinkám je prostě třeba dát čas, aby se mohly macerovat a všechny aromata se pěkně spojily s olejem. Olej doporučuji používat k nakládání masa, ryb, drůbeže nebo na potírání při grilování. Je to prostě mňamka. Výsledek je přímo luxusní, a to po všech směrech. Autorský článek byl také otištěn v týdeníku Aha pro ženy 14/2015.

popisujeme bylinky

Pěstujeme bylinky, sušíme bylinky....ale ve svých bylinkových začátcích můžete mít problém některé druhy poznat, která je která. V dnešním bylinko-magazínu si ukážeme, jakým způsobem si svoje poklady můžeme označit, a to jak v zahrádce, tak při sušení. Popisky si uděláme originální a kreativní, takže je možná budete používat, i když je nebudete potřebovat. Vypadá to totiž docela dobře a mohou vás napadnout i jiné variace a možnosti. Fantazii se totiž meze nekladou.

bylinkový speciál

Sluníčko nám svítí zdá se již stabilněji, jeho paprsky zvou na zahrádky a balkony. Možná zatoužíte po založení bylinkové zahrádky, která se dá realizovat i v podmínkách s minimální náročností na prostor, jako je třeba kuchyňský parapet nebo koutek na balkoně. Pěstování a používání bylinek je v posledních letech opět v oblibě, pojďme si tedy ve stručnosti říct, jaký užitek nám mohou přinést ty nejznámější. Možná budete překvapeni, že i takové pro nás typické koření, jako je třeba majoránka, je současně také bylinka léčivka.